Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα Ομάδων 2018 (Γιβραλτάρ)

Posted on Posted in Νέα

 

Παρακολουθείστε ζωντανά τα αποτελέσματα της Εθνικής Ομάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Γιβραλτάρ. Η Εθνική, με μια από τις πιο ισχυρές συνθέσεις που είχε ποτέ (Γιάννης Πασιαλής, Γιώργος Κλείτσας, Μιχάλης Μανωλιός, Κώστας Χιωτίνης, Γιάννης Ατματζίδης και Νίκος Δίκαρος) έχει ελπίδες για διάκριση, μετά την 3η θέση στο Πανευρωπαϊκό του 2013.


11-07-2018 17:30

Ελλάδα – Σουηδία 1-4 (τελικό)
Κλείτσας – Tenland 4-13
Χιωτίνης – Bynell 1-13
Πασιαλής – Eriksson 4-13
Δίκαρος  – Tendler 13-4
Ατματζίδης – Noren 5-13
Η Ελλάδα έχει ήδη αποκλειστεί από τα ημιτελικά.


11-07-2018 13:00

Ελλάδα – Γερμανία 2-3 (τελικό)
Κλείτσας – Schieman 5-13
Χιωτίνης – Jonas 13-9
Πασιαλής – Hellwag 13-9
Δίκαρος  – Jacobowitz 7-13
Ατματζίδης – Jochem 9-13

11-07-2018 10:00

Ελλάδα – Δανία 3-2 (τελικό)
Κλείτσας – Myhr 13-12 (τελικό)
Χιωτίνης – Gronbech 13-11 (τελικό)
Πασιαλής – Noer 12-12 (τελικό)
Δίκαρος  –   Brendahl 6 -13 (τελικό)
Ατματζίδης –  Friberg 10 -13 (τελικό)
 No automatic alt text available.

 


10-07-2018 22:00

Ελλάδα – Γαλλία 3- 2 (τελικό)
Δίκαρος – Maillebiau 13-10 (τελικό)
Ατματζίδης – Racape 13-10 (τελικό)
Πασιαλής – Chenevien 13-8 (τελικό)
Χιωτίνης –  De Nardi 11-13 (τελικό)
Κλείτσας –  Benichou 11 -13  τελικό


10-07-2018 17:00

Ελλάδα – Γιβραλτάρ  3- 2 (τελικό)
Δίκαρος – Africa 13-8 (τελικό)
Ατματζίδης – Pittaluga 13-4 (τελικό)
Πασιαλής – Nelsh 13-12 (τελικό)
Χιωτίνης – Borsh 11-13 (τελικό)
Κλείτσας – Stone 7 -13  τελικό

10-07-2018 14:00
Ελλάδα – Τουρκία 3-2 (τελικό)
Δίκαρος – Ghokan 0-13 (τελικό)
Πασιαλής – Arda  13 – 3 (τελικό)
 Κλείτσας – Kader Turk  13-4 (τελικό)
Χιωτίνης – Güral Bulut 13-9 (τελικό)
Ατματζίδης – Fatih Simer 11-13 (τελικό)

10-07-2017 11:00

Ελλάδα – Ιταλία 2-3 (τελικό)

Δίκαρος – Σάνα  13 – 6 (τελικό)

Πασιαλής – Πόππα 13 -8 (τελικό)

Χιωτίνης – Μενζίνι 10-13 (τελικό)

Ατματζίδης – Μονακό 9 – 13 (τελικό)

Κλείτσας – Καστελιάνο 10- 13 (τελικό)

 


10-07-2017 00:51

Η ελληνική ομάδα έφτασε στον ημιτελικο του ομαδικού warm up σε σύνολο 15 ομάδων, κερδίζοντας διαδοχικά την ομάδα της Τουρκίας και την Αυστρίας με 2-1, ενώ ηττήθηκε 1-2 στον ημιτελικό από την Ομάδα της Σουηδίας η οποία θα παίξει αύριο τον τελικό με την ομάδα της Αγγλίας.

Τα ζευγάρια για τον πρώτο γύρο του κυρίως event που ξεκινάει το πρωί της τρίτης 12:00 η ώρα Ελλάδας, είναι τα εξής:

Γιβραλτάρ – Τουρκία

Ηνωμένο Βασίλειο – Νορβηγία

Δανία – Γαλλία

Αυστρία – Γερμανία

Βέλγιο – Σουηδία

Ελλάδα – Ιταλία

 

 

 

 

 

Διεθνείς Διακρίσεις 2018

Posted on Posted in Αποτελέσματα

Νέες Διεθνείς Διακρίσεις για το Ελληνικό Backgammon

Συνεχίστηκαν οι ελληνικές επιτυχίες σε διεθνές επίπεδο κατά το τελευταίο εξάμηνο, αφού οι παίκτες μας έκαναν αισθητή την παρουσία τους σε πολλά επίπεδα. Αυτή τη φορά, η μεγαλύτερη διάκριση δεν ήρθε στο αγωνιστικό πεδίο – παρ’ ότι και εκεί είχαμε αξιοσημείωτες επιδόσεις – αλλά στην ανά διετία καθιερωμένη ψηφοφορία για τους Giants of Backgammon. Αναλυτικά:

 

Και Πάλι Γίγαντες!

Οι τέσσερις εκπρόσωποί μας στη λίστα των runners-up της ψηφοφορίας για τους Giants του 2015, επιβεβαίωσαν την παρουσία τους και για το 2017, αν και (με εξαίρεση τον Κλείτσα) σε ελαφρώς χαμηλότερες θέσεις απ’ ότι προ διετίας. Πιο συγκεκριμένα (σε παρένθεση η θέση του εκάστοτε παίκτη στην ψηφοφορία του 2015), ο Κώστας Μητρέλης κατετάγη 50ος (42), ο Γιώργος Κλείτσας 53ος (64), ο Θανάσης Κάτσιος 56ος (43) και ο Πρωταθλητής Χρήστος Γρούτσος 62ος (53). Παράλληλα, ο ομογενής Κίμων Παπαχριστόπουλος, ο οποίος αγωνίζεται με τη σημαία της Γερμανίας, σημείωσε θεαματική άνοδο 18 θέσεων, αναρριχόμενος στην 40η θέση.

Θεωρώντας πλέον αυτονόητη την παρουσία των παικτών μας στη σημαντική αυτή λίστα, η οποία επιτυγχάνεται για τρίτη συνεχή φορά, ας θέσουμε ως στόχο την παρουσία αθλητή μας ανάμεσα στους 32 «πραγματικούς» Giants για το 2019. Είναι τόσο απλό, όσο το να αφιερώσουμε ο καθένας δέκα λεπτά από το χρόνο μας, την περίοδο της επόμενης ψηφοφορίας…

Σαρωτικός Κίμων

Σε δαιμονιώδη φόρμα δείχνει πως βρίσκεται ο Κίμων Παπαχριστόπουλος, ο οποίος διακρίνεται συνεχώς σε όσες διεθνείς διοργανώσεις συμμετέχει το 2018. Μετά από το θρίαμβό του στη Νέα Υόρκη, ο μονίμως διαμένων στη Γερμανία συμπατριώτης μας, έκανε αισθητή την παρουσία του στο 3rd Gibraltar Open (07-11 Φεβρουαρίου), όταν πρώτευσε στο Doubles Consultation με συμπαίκτη τον Volker Sonnabend, ανάμεσα σε 49 ζεύγη. Εκεί όμως που ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος, ήταν το 3rd Merit Open του Μαυροβουνίου (21-25 Μαρτίου), όπου μέσα σε πέντε ημέρες κατέκτησε τρία έπαθλα! Συγκεκριμένα, στο βασικό τουρνουά μεταξύ 82 παικτών, κατέκτησε το Last Chance, στο Speed Gammon έφτασε μέχρι τον ημιτελικό ανάμεσα σε 64 παίκτες, ενώ πρώτευσε στο Super Jackpot, επί 24 αντιπάλων.

Η «ανάσταση» του Χατζέλη

Χτυπηθείς από μνημειώδη ατυχία στις εγχώριες διοργανώσεις εδώ και πολύ καιρό, ο Τάκης Χατζέλης εξακολουθεί να διαπρέπει στα διεθνή τουρνουά που λαμβάνει μέρος. Φαίνεται ξεκάθαρα πως ο ανταγωνισμός στο εξωτερικό, ταιριάζει περισσότερο στο στυλ του έμπειρου παίκτη μας, σε σχέση με τον εγχώριο.

Μετά από την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε στη Βενετία στην αυγή της χρονιάς, κατετάγη δεύτερος στο Super Jackpot του 10ου German Open που διεξήχθη στη Φρανκφούρτη (18-21 Μαΐου), ανάμεσα σε 32 παίκτες. Είχε προηγηθεί η πρωτιά του σε τουρνουά που διεξήχθη στη Ρόδο από τη WBF (4-6 Μαΐου), όπου κέρδισε τόσο το main, όσο και το Doubles Consultation με συμπαίκτη τον Γιώργο Λάζαρη. Ο φέρελπις αθλητής του ΣΑΚΑ από την πλευρά του, κέρδισε το Last Chance της ατομικής διοργάνωσης.

Ο Γιώργος Κλείτσας στο Monte Carlo

O Πρωταθλητής Ελλάδος 2008, και Παίκτης της Χρονιάς 2014, Γιώργος Κλείτσας είχε μια εξαιρετική πορεία στο Superjackpot που διεξήχθη ως παράλληλη διοργάνωση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Monte Carlo, όπου συμμετείχαν 64 παίκτες με απλό αποκλεισμό. O Έλληνας διεθνής κέρδισε κατά σειρά τους Pavel Zaoral, Τάκη Χατζέλη, Tom Zarinnam και Ralf Jonas, μπαίνοντας με αυτό τον τρόπο στα χρηματικά έπαθλα, πριν αποκλειστεί στον ημιτελικό από τον Alfredo Unes.

Διαδικτυακές Διακρίσεις

Με εξαιρετική συγκομιδή επάθλων ολοκλήρωσε τη χρονιά ο Μιχάλης Προυκάκης, βασισμένος στις επιτυχίες που είχε στην αρχή αλλά και στη συνέχεια του 2017. Ο Έλληνας παίκτης συνέχισε τις νικηφόρες εμφανίσεις του στα τουρνουά της Γερμανικής Διαδικτυακής Ομοσπονδίας (EBIF Deutschland), με αποτέλεσμα να καταλάβει την τρίτη θέση στην ετήσια βαθμολογία και να προκριθεί πανηγυρικά στο Final-8 του πρώτου Four Seasons Championship, μεταξύ 42 παικτών. Εκεί, απλά επιβεβαίωσε τη θέση του, κατατασσόμενος τρίτος στο εν λόγω Πρωτάθλημα. Πρόκειται για την πρώτη ιστορικά διάκριση Έλληνα παίκτη σε ετήσια σειρά διαδικτυακών αγώνων, η οποία ήρθε με απολογισμό 26 νικών σε 42 αγώνες (ποσοστό: 61,90%). Επιπλέον, ο Προυκάκης κατετάγη τρίτος και στο ετήσιο jackpotπου οργανώνει η ίδια ομοσπονδία την περίοδο των εορτών, με τίτλο “Santa”, ανάμεσα σε 48 παίκτες και με απολογισμό 5 νίκες σε 6 ματς.

Την «πελατειακή» σχέση των Γερμανών με τον Προυκάκη, αντέγραψε ο Σεραφείμ Τσάκνης με θύμα του όμως, τους… Αμερικάνους. Ο παίκτης μας από το Καρπενήσι, κέρδισε δύο από τα καθιερωμένα Membership Blitz της USBGF (το #59 το Δεκέμβριο και το #68 τον Ιούνιο), σημειώνοντας αντιστοίχως τις πρώτες ελληνικές επιτυχίες σε τουρνουά της αμερικανικής Ομοσπονδίας!

Τέλος, με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά ένας από τους πιο φορμαρισμένους Έλληνες παίκτες, ο Κώστας Χιωτίνης. Ο εκλέκτορας και αρχηγός της Εθνικής Ομάδας κέρδισε το διεθνές European Cup της EBIF, στο οποίο είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή του ως έκτος του ελληνικού διαδικτυακού πρωταθλήματος. Ο Χιωτίνης επικράτησε 60 αντιπάλων του, οι οποίοι είχαν επίσης διακριθεί στα εθνικά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, με 10 νίκες σε 12 ματς και την εξαιρετική world class επίδοση του 4,29.

 

Ο Χρίστος Γρούτσος Πρωταθλητής Ελλάδος 2018

Posted on Posted in Νέα

Ο Χρίστος Γρούτσος αναδείχτηκε Πρωταθλητής Ελλάδος 2018 στην Τελική Φάση του Ατομικού Πρωταθλήματος 2017-18, που διεξήχθη στην Αθήνα στις 15-17 Ιουνίου.

Ο Γρούτσος (Πρωταθλητής Ευρώπης 2009, Πρωταθλητής Ελλάδος Διαδικτύου 2014,  Παίκτης της Χρονιάς 2013, πρωταθλητής Καρδίτσας 2014, τρίτη θέση στο Πανευρωπαϊκό του 2014 με την Εθνική Ομάδα και αρχηγός του Σ.Α.Τ.Ο. Καρδίτσας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα πέρσι και φέτος) κέρδισε διαδοχικά τους Μανωλιό, Αυδή, Προυκάκη και ξανά τον Γιώργο Αυδή στον τελικό, ενώ τρίτος κατετάγη ο Μιχάλης Προυκάκης.

 

Η Τελική Φάση ξεκίνησε το βράδυ της Παρασκευής με τον Γύρο των 32 του Ομίλου των Αήττητων, όπου οι Αυδής, Προυκάκης, Μανωλιός και Αντωνάκης επικράτησαν των αντιπάλων τους.

Οι προκριθέντες σε προχωρημένους γύρους άρχισαν να μπαίνουν το πρωί του Σαββάτου. Ο Χαρακλιάς κέρδισε τον Αντωνάκη, ο Προυκάκης τον Μηλιώνη (με μοναδικές 66 στην τελευταία ζαριά του double match point) ο Αυδής τον Παπαλίτσα και ο Μανωλιός τον Χιωτίνη ίσως στο καλύτερο ματς της τελικής φάσης (Μανωλιός 3,29, Χιωτίνης 3,40).

Στον Γύρο των 32 του Ομίλου των Ηττημένων νίκησαν οι Τσιαμαντάς, Τσολάκος και Μηλιώνης, ενώ πιο αξιοσημείωτος ήταν ο αποκλεισμός του εκλέκτορα της Εθνικής Ομάδας, Κώστα Χιωτίνη, από τον Αλέξανδρο Γυρτάτο.

Στα προημιτελικά των Αήττητων ο Λωρίδας προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά του Χαρακλιά , ισοφαρίστηκε και πήγε στο double match point (DMP), για να κερδίσει τελικά με 11-10. Ο Προυκάκης επικράτησε του Δίκαρου με 11-0 (gammon τεσσάρι στο 3-0) ο Αυδής του Κοκκίνη με 11-1, ενώ ο Γρούτσος, ο οποίος είχε προκριθεί δεύτερος από τον όμιλο της Καρδίτσας, μπήκε στους αγώνες κερδίζοντας τον φετινό Πρωταθλητή Διαδικτύου, Μιχάλη Μανωλιό, στα προημιτελικά  του Ομίλου των Αήττητων σε ένα από τα καλύτερα ματς της διοργάνωσης (Μανωλιός 3,17, Γρούτσος 4,36) με 11-10 στο DMP.

Στον Γύρο των 16 των Ηττημένων αποκλείστηκαν οι Μανωλιός, Δίκαρος, Χαρακλιάς και Τσολάκος, ενώ στα προημιτελικά του ίδιου ομίλου ο Γυρτάτος επικράτησε δύσκολα του Τσιαμαντά και ο Κοκκίνης του Μηλιώνη.

Στον ημιτελικά των Αήττητων ο Γρούτσος επιβλήθηκε του Αυδή με 11-5, ενώ ο Προυκάκης πέρασε τον Λωρίδα με 11-8.

Στα ημιτελικά των Ηττημένων ο Αυδής απέκλεισε τον Γυρτάτο, ενώ ο Κοκκίνης ανέτρεψε το εις βάρος του 1-7/9 για να κερδίσει τον Λωρίδα στο DMP.

Η Κυριακή ξεκίνησε με τους τελικούς των δύο ομίλων. Στον τελικό των Αήττητων, ο Γρούτσος πέρασε το προτελευταίο εμπόδιο του Προυκάκη με 11-6, ενώ σ’ εκείνο των ηττημένων ο Αυδής σταμάτησε με 9-6 την άκρως επιτυχημένη φετινή πορεία του Κυπελλούχου και Παίκτη της Χρονιάς, Κοκκίνη, αφήνοντάς τον τέταρτο.

Στο ματς που έκρινε τη δεύτερη θέση, ο νικητής του ομίλου των Ηττημένων, Αυδής, κέρδισε τον φιναλίστ των Αήττητων, Προυκάκη, με 9-2, άφησε τον Προυκάκη στην τρίτη θέση και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου τον περίμενε ο Γρούτσος έχοντας πλεονέκτημα μίας ήττας.

Σε ένα αγωνιώδες ματς γεμάτο ανατροπές, ο Γιώργος Αυδής (Πρωταθλητής 2012, 2013, Κυπελλούχος 2012 και Πρωτάθλημα Ευρώπης Διαδικτύου με την Εθνική Ομάδα το 2013) προηγήθηκε μέχρι και με 9-3/15, αλλά ο Γρούτσος ανέτρεψε το φαινομενικά χαμένο DMP και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος 2018 με 15-13 (Αυδής 5,17, Γρούτσος 5,41).

Αναλυμένα ματς από την Τελική Φάση θα ανέβουν σύντομα στο μενού «Αναλύσεις».

Η (άτυπη) τελική κατάταξη του Πρωταθλήματος έχει ως εξής:

1) Γρούτσος 2) Αυδής 3) Προυκάκης 4) Κοκκίνης 5-6) Λωρίδας, Γυρτάτος 7-8) Μηλιώνης, Τσιαμαντάς 9-12) Δίκαρος, Μανωλιός, Χαρακλιάς, Τσολάκος 13-16) Χιωτίνης, Παπαλίτσας, Αντωνάκης, Μέντζιος

Τελική Φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αγωνιστικού Τάβλι 2017-2018 και Open τουρνουά απλού αποκλεισμού.

Posted on Posted in Ατομικό Πρωτάθλημα, Νέα

Οι Διεκδικητές

Μιχάλης Μανωλιός
Κώστας Χιωτίνης
Μιχάλης Προυκάκης
Νίκος Αντωνάκης
Πολυχ Κοκκίνης (αριστερά) και Νίκος Δίκαρος
Σταύρος Τσολάκος
Χρήστος Μέντζιος
Σεραφείμ Μηλιώνης (αριστερά) και Βαγγέλης Λωρίδας
Γιώργος Αυδής
Χρίστος Γρούτσος
Στέφανος Χαρακλιάς
Αλέξανδρος Γυρτάτος
Κρίτων Παπαλίτσας
Ηρακλής Τσιαμαντάς

Ενημέρωση: 16-06-18 10:00 π.μ

Η δεύτερη μέρα του Πρωταθλήματος ξεκινάει με τον γύρο των 16 στους αήττητους όπου παίζουν τα ζευγάρια:

Αντωνάκης - Χαρακλιάς

Προυκάκης - Μηλιώνης

Αυδής - Παπαλίτσας

και το σούπερ ντέρμπι του γύρου αυτού:

Μανωλιός Χιωτίνης

Τρέχοντα αποτελέσματα - live ενημέρωση σκορ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλες και φίλοι,

Η αγωνιστική χρονιά φτάνει στο τέλος της. Μετά την τελική φάση του Κυπέλλου που βρήκε θριαμβευτή τον Πολυχρόνη Κοκκίνη, και την διεξαγωγή του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος στην οποία επικράτησε ο Σύλλογος Αποφοίτων του Κολλεγίου Αθηνών,

έφτασε η ώρα για την ανάδειξη του Πρωταθλητή Ελλάδας 2017-2018 το Σαββατοκύριακο 15-17 Ιουνίου.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Backgammon σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε την εξέλιξη των αγώνων μέσα από την ιστοσελίδα και το κανάλι της στο youtube, ή να παρευρεθείτε δια ζώσης στο γεγονός, το οποίο θα διεξαχθεί στον Ομιλο Πνευματικών Αθλημάτων Χολαργού (Ευριπίδου 11 και Κεφαλληνίας, Χολαργός δίπλα από το PiQUET Cafe, τηλ. 2106560429, 6936524064).

Την Κυριακή 17 Ιουνίου στις 13:00 θα διεξαχθεί και open τουρνουά απλού αποκλεισμού (Συμμετοχή 20 €  + Εγγραφή 5€), για τους παρευρισκόμενους που θέλουν να δοκιμάσουν τις δυνατότητές τους. Ο νικητής του τουρνουά  θα βραβευτεί με κύπελλο.

Σελίδα facebook

Κανάλι youtube

Δείτε τα Brackets και ζωντανή κάλυψη των αποτελεσμάτων εδώ

       Δείτε τις τρέχουσες βαθμολογίες ELO εδώ

Στην τελική φάση συμμετέχουν 16 διεκδικητές, οι οποίοι κατάφεραν να προκριθούν στην τελική φάση μέσω της εξαντλητικής διαδικασίας των προκριματικών αγώνων που διεξήγαγαν τα σωματεία,  και ξεκινάνε από διαφορετικό γύρο ο καθένας, ανάλογα με τη θέση στην οποία κατατάχθηκαν στους προκριματικούς.

Συγκεκριμένα:

Γύρος των 8

Βαγγέλης Λωρίδας (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Νίκος Δίκαρος (Ε.Ο.Βackgammon)

Πολυχρόνης Κοκκίνης (Ε.Ο.Βackgammon)

Χρίστος Γρούτσος (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Γύρος των 16

Στέφανος Χαρακλιάς (Ο.Π.Α.Χολαργού)

Σεραφείμ Μηλιώνης (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Κρίτων Παπαλίτσας (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Κώστας Χιωτίνης (Ε.Ο.Βackgammon)

Γύρος των 32

Ηρακλής Τσιαμαντάς (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Νίκος Άντωνάκης (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Αλέξανδρος Γυρτάτος (Ε.Ο.Βackgammon)

Μιχάλης Προυκάκης (Σ.Α.Κολλεγίου Αθηνών)

Γιώργος Αυδής (Ε.Ο.Βackgammon)

Σταύρος Τσολάκος (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Μιχάλης Μανωλιός (Ε.Ο.Βackgammon)

Χρήστος Μέντζιος (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

 

Αγωνιστικό πρόγραμμα:

       Παρασκευή 15 Ιουνίου

9:00 μ.μ. – 10:45 μ.μ.: Γύρος των 32, Όμιλος Αήττητων (11 π.)

      Σάββατο 16 Ιουνίου
11.00 – 12.45: Γύρος των 16, Όμιλος Αήττητων (11 π.)
                       1.00 – 2.30: Γύρος των 32, Όμιλος Ηττημένων (9 π.)
1.00 – 2.30: Προημιτελικοί Ομίλου Αήττητων (11 π.)
                      3.30 – 5.30: Γύρος των 16, Όμιλος Ηττημένων (9 π.)
  3.30– 5.30: Ημιτελικοί Ομίλου Αήττητων (11 π.)
                     5.45 – 7.45: Προημιτελικοί Ομίλου Ηττημένων (9 π.)
                8.00 – 10.00: Ημιτελικοί Ομίλου Ηττημένων (9 π.)

    Κυριακή 17 Ιουνίου
10.30 – 12.00: Τελικός Ομίλου Ηττημένων (9 π.)
10.30 – 12.15: Τελικός Όμιλος Αήττητων (11 π.)
12.30 – 2.00: Νικητής Ομίλου Ηττημένων / Ηττημένος Ομίλου Αήττητων (9 π.)

   13:00: Open τουρνουά απλού αποκλεισμού για τους παρευρισκόμενους
2.45 – 5.15: Τελικός 1 (15 π.)
5.30 – 7.15: Τελικός 2 (αν χρειαστεί, 11 π.)

Πρωτάθλημα 2017-2018

Posted on Posted in Ατομικό πρωτάθλημα

Πρωταθλητής Ελλάδος 2018: Χρίστος Γρούτσος

Φιναλίστ: Γιώργος Αυδής

3ος: Μιχάλης Προυκάκης

Προκήρυξη-Πρωταθλήματος-Αθήνας-2017-18

Προκήρυξη Ατομικού 2017-18

Τουρνουά
1η Αγωνιστική
2η Αγωνιστική
3η Αγωνιστική
4η Αγωνιστική
5η Αγωνιστική
6η Αγωνιστική
7η Αγωνιστική
8η Αγωνιστική
9η Αγωνιστική
10η Αγωνιστική

Βαθμολογία Πρωταθλήματος – Τελική φάση

 

Play-off Κυπέλλου Ελλάδος και διασυλλογικό Πρωτάθλημα 2018

Posted on Posted in Uncategorized
Κοκκίνης Κυπελλούχος Ελλάδος
Λωρίδας Πρωταθλητής Καρδίτσας
Βαγενάς Κυπελλούχος Καρδίτσας
Σ.Α.Κ.Α Πρωταθλητής στο διασυλλογικό Πρωτάθλημα
Ε.Ο.Β Δευτεραθλήτρια στο διασυλλογικό Πρωτάθλημα

Κοκκίνης και Σ.Α.Κ.Α. θριαμβευτές σε Κύπελλο και Διασυλλογικό αντίστοιχα

Posted on Posted in Αποτελέσματα

Το Σαββατοκύριακο 2-3 Ιουνίου 2018 διεξήχθησαν στην Καρδίτσα το 2ο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ελλάδος και η Τελική Φάση του Κυπέλλου 2017-18.
Κυπελλούχος αναδείχτηκε ο Πολυχρόνης Κοκκίνης, ο οποίος διανύει μια εξαιρετική χρονιά (κατέκτησε επίσης τον τίτλο του Παίκτη της Χρονιάς 2018 για την Αθήνα) ενώ πρωταθλήτρια ομάδα ο ΣΑΚΑ (Σύλλογος Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών).

Ο Κοκκίνης ξεκίνησε την πορεία του προς το τίτλο με πρόκριση όχι σε ένα, ούτε σε δύο, αλλά σε τρία(!) play off προκριματικών φάσεων, εκείνων της Ελληνικής Ομοσπονδίας Backgammon, του ΟΠΑΧ και του Σ.Α.Τ.Ο. Καρδίτσας. Έφτασε μέχρι τον τελικό της Ελληνικής Ομοσπονδίας Backgammon, όπου αποκλείστηκε από τον Κώστα Μητρέλη, κέρδισε την πρόκρισή του στην Τελική Φάση της Καρδίτσας επικρατώντας του Κώστα Χιωτίνη στον τελικό των play off του ΟΠΑΧ, και έτσι δεν εμφανίστηκε στα play off του Σ.Α.Τ.Ο.Κ.
Στην Τελική Φάση είχε να αντιμετωπίσει, σε FT διπλού αποκλεισμού, τους προκριθέντες από τις προκριματικές φάσεις των άλλων συλλόγων, και συγκεκριμένα τους Κώστα Μητρέλη και Γιάννη Ατματζίδη, πού εμφανίζονταν ως οι επικρατέστεροι, και τους Μιχάλη Προυκάκη, Νίκο Βαγενά και Κώστα Πέρπερα.
Οι εκπλήξεις ξεκίνησαν από τον πρώτο κιόλας γύρο, με τον Πέρπερα να κερδίζει τον Ατματζίδη, ενώ στον δεύτερο γύρο υποχρέωσε τον μελλοντικό Κυπελλούχο στη μοναδική του ήττα.
Στον τρίτο γύρο αποκλείστηκαν τόσο ο Μητρέλης (με ανατροπή από 1-9/13 από τον Κοκκίνη) όσο και ο Ατματζίδης (δύσκολα 10-13 από τον Βαγενά).
Έτσι ο Πέρπερας μπήκε στη δεύτερη μέρα των αγώνων με το πλεονέκτημα του μοναδικού αήττητου, με τους Κοκκίνη και Βαγενά να είναι οι μόνοι άλλοι επιζώντες.
Την Κυριακή και οι δυο τους κέρδισαν διαδοχικά τον Πέρπερα, για να παίξουν τον μεταξύ τους τελικό, όπου ο Κοκκίνης διατήρησε βραχεία κεφαλή, ο Βαγενάς πέρασε μπροστά με 10-9/13 για να επικρατήσει τελικά ο Κοκκίνης στο DMP (13-11).

Στο Διασυλλογικό, ο ΣΑΚΑ κέρδισε στον πρώτο γύρο την Ελληνική Ομοσπονδία Backgammon με 4-1, σε ένα ματς που αποδείχτηκε πρόωρος τελικός, αφού και οι δύο ομάδες συνέχισαν μόνο με νίκες στους επόμενους γύρους.
Οι Προυκάκης, Μπονάνος, Λάζαρης, Ζούβελος, Μακρής, Μανιάς και Δάμης έκαναν συνολικά 14/20 (70%) για να στεφθούν πρωταθλητές, κερδίζοντας στον 4ο γύρο δύσκολα με 3-2 και τον ΟΠΑΧ, ο οποίος διεκδικούσε τον τίτλο μέχρι εκείνη τη στιγμή.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Κάτσιος, Μανωλιός, Ατματζίδης, Δίκαρος, Χατζέλης και Κοκκινης της Ελληνικής Ομοσπονδίας Backgammon κάνοντας τρεις νίκες με 3-2.
Εκτός βάθρου, στην τρίτη θέση, βρέθηκε ο περσινός πρωταθλητής ΟΠΑΧ, στην τέταρτη ο Σ.Α.Τ.Ο. Καρδίτσας και στην πέμπτη ο Ο.Α.Μ. Λάρισας.
Στα ατομικά αποτελέσματα ξεχώρισε ο Νίκος Ζούβελος του ΣΑΚΑ, με 4/4.

Δείτε φωτογραφίες από τη διήμερη διοργάνωση

 

Φάση των Ομίλων (19/5): Ζωντανή κάλυψη αποτελεσμάτων

Posted on Posted in Νέα

Η ημιτελική Φάση των Ομίλων για το Ατομικό Πρωτάθλημα 2017-18 θα διεξαχθεί στη Λαμία στις 19/5 (Matrix Bowling, 10:30 π.μ.).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Στη Φάση των Ομίλων έχουν προκριθεί, από τις προκριματικές φάσεις, 16 παίκτες (9 από τα προκριματικά της Αθήνας και 7 από τα προκριματικά της Καρδίτσας) και χωρίζονται σε τέσσερις ομίλους των 4 παικτών, για να  διεκδικήσουν τα 4 τελευταία εισιτήρια στην Τελική Φάση, με σύστημα FT διπλού αποκλεισμού (οι παίκτες αποκλείονται στις 2 ήττες). Από κάθε όμιλο προκρίνεται μόνο ο τελικός νικητής. Οι τέσσερις όμιλοί είναι οι εξής:

(Ο Πρωταθλητής Ελλάδος 2016, Πρωταθλητής Διαδικτύου 2017 και Παίκτης της Χρονιάς 2015, Γιάννης Ατματζίδης, αγωνίζεται στον Όμιλο 1.)

Όμιλος 1: Ατματζίδης, Σοφός (Αθήνα) Αυγέρης και Μέντζιος (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον Μανωλιό στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης της Αθήνας (15-17/6).

(Ο Μιχάλης Προυκακης αγωνίζεται στον Όμιλο 2.)

Όμιλος 2: Προυκάκης, Λάζαρης, Λιάπης (Αθήνα) και Καλλούσης (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον Γυρτάτο στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης.

(Ο Τάσος Μανιάτης αγωνίζεται στον Όμιλο 3.)

Όμιλος 3: Φίλος, Αμπράζης (Αθήνα) Μανιάτης και Τσιαμαντάς (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον  Αντωνάκη στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης.

(Ο Πρωταθλητή Ελλάδος 2017, Ανδρέας Καραμπινάς υπερασπίζεται τον τίτλο του στον Όμιλο 4.)

Όμιλος 4: Μακρής, Πολυδώρου (Αθήνα) Καραμπινάς και Τσολάκος (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον Αυδή στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης.

Παρακολουθήστε ζωντανά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

 

Τελική Φάση (Αθήνα, 15-17/6)

Η Τελική Φάση της Αθήνας (Χολαργός, MindGames, 15-17/6) θα διεξαχθεί με σύστημα Progressive Consolation, όπου ο νικητής του Consolation αντιμετωπίζει τον ηττημένο του Main, και ο νικητής τους συναντά τον νικητή του Main στον (αν χρειαστεί διπλό) τελικό.

Στην Τελική Φάση έχουν προκριθεί απευθείας από τις προκριματικές φάσεις 12 πάικτες, 7 από την Αθήνα (Α1-Α7)  και 5 από την Καρδίτσα (Κ1-Κ5) σε διαφορετικούς γύρους, ανάλογα με τη θέση τους, ως εξής:

Στον Γύρο των 32 του Main: Οι Αυδής(Α5), Γυρτάτος (Α6), Αντωνάκης(Κ5) και Μανωλιός(Α7). Αντίπαλοί τους θα είναι οι νικητές της Φάσης των Ομίλων.

Στον Γύρο των 16 του Main: Οι Χιωτίνης(Α3), Χαρακλιάς(Α4), Μηλιώνης(Κ3) και Παπαλιτσας(Κ4). Αντίπαλοί τους θα είναι οι νικητές του Γύρου των 32.

Στα προημιτελικά του Main: Οι Κοκκίνης(Α1), Λωρίδας(Κ1), Δίκαρος(Α2) και Γρούτσος(Κ2). Αντίπαλοί τους θα είναι οι νικητές του Γύρου των 16.