Τελική Φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αγωνιστικού Τάβλι 2017-2018 και Open τουρνουά απλού αποκλεισμού.

Posted on Posted in Ατομικό Πρωτάθλημα, Νέα

Οι Διεκδικητές

Μιχάλης Μανωλιός
Κώστας Χιωτίνης
Μιχάλης Προυκάκης
Νίκος Αντωνάκης
Πολυχ Κοκκίνης (αριστερά) και Νίκος Δίκαρος
Σταύρος Τσολάκος
Χρήστος Μέντζιος
Σεραφείμ Μηλιώνης (αριστερά) και Βαγγέλης Λωρίδας
Γιώργος Αυδής
Χρίστος Γρούτσος
Στέφανος Χαρακλιάς
Αλέξανδρος Γυρτάτος
Κρίτων Παπαλίτσας
Ηρακλής Τσιαμαντάς

Ενημέρωση: 16-06-18 10:00 π.μ

Η δεύτερη μέρα του Πρωταθλήματος ξεκινάει με τον γύρο των 16 στους αήττητους όπου παίζουν τα ζευγάρια:

Αντωνάκης - Χαρακλιάς

Προυκάκης - Μηλιώνης

Αυδής - Παπαλίτσας

και το σούπερ ντέρμπι του γύρου αυτού:

Μανωλιός Χιωτίνης

Τρέχοντα αποτελέσματα - live ενημέρωση σκορ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλες και φίλοι,

Η αγωνιστική χρονιά φτάνει στο τέλος της. Μετά την τελική φάση του Κυπέλλου που βρήκε θριαμβευτή τον Πολυχρόνη Κοκκίνη, και την διεξαγωγή του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος στην οποία επικράτησε ο Σύλλογος Αποφοίτων του Κολλεγίου Αθηνών,

έφτασε η ώρα για την ανάδειξη του Πρωταθλητή Ελλάδας 2017-2018 το Σαββατοκύριακο 15-17 Ιουνίου.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Backgammon σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε την εξέλιξη των αγώνων μέσα από την ιστοσελίδα και το κανάλι της στο youtube, ή να παρευρεθείτε δια ζώσης στο γεγονός, το οποίο θα διεξαχθεί στον Ομιλο Πνευματικών Αθλημάτων Χολαργού (Ευριπίδου 11 και Κεφαλληνίας, Χολαργός δίπλα από το PiQUET Cafe, τηλ. 2106560429, 6936524064).

Την Κυριακή 17 Ιουνίου στις 13:00 θα διεξαχθεί και open τουρνουά απλού αποκλεισμού (Συμμετοχή 20 €  + Εγγραφή 5€), για τους παρευρισκόμενους που θέλουν να δοκιμάσουν τις δυνατότητές τους. Ο νικητής του τουρνουά  θα βραβευτεί με κύπελλο.

Σελίδα facebook

Κανάλι youtube

Δείτε τα Brackets και ζωντανή κάλυψη των αποτελεσμάτων εδώ

       Δείτε τις τρέχουσες βαθμολογίες ELO εδώ

Στην τελική φάση συμμετέχουν 16 διεκδικητές, οι οποίοι κατάφεραν να προκριθούν στην τελική φάση μέσω της εξαντλητικής διαδικασίας των προκριματικών αγώνων που διεξήγαγαν τα σωματεία,  και ξεκινάνε από διαφορετικό γύρο ο καθένας, ανάλογα με τη θέση στην οποία κατατάχθηκαν στους προκριματικούς.

Συγκεκριμένα:

Γύρος των 8

Βαγγέλης Λωρίδας (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Νίκος Δίκαρος (Ε.Ο.Βackgammon)

Πολυχρόνης Κοκκίνης (Ε.Ο.Βackgammon)

Χρίστος Γρούτσος (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Γύρος των 16

Στέφανος Χαρακλιάς (Ο.Π.Α.Χολαργού)

Σεραφείμ Μηλιώνης (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Κρίτων Παπαλίτσας (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Κώστας Χιωτίνης (Ε.Ο.Βackgammon)

Γύρος των 32

Ηρακλής Τσιαμαντάς (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Νίκος Άντωνάκης (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Αλέξανδρος Γυρτάτος (Ε.Ο.Βackgammon)

Μιχάλης Προυκάκης (Σ.Α.Κολλεγίου Αθηνών)

Γιώργος Αυδής (Ε.Ο.Βackgammon)

Σταύρος Τσολάκος (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

Μιχάλης Μανωλιός (Ε.Ο.Βackgammon)

Χρήστος Μέντζιος (Σ.Α.Τ.Ο.Καρδίτσας)

 

Αγωνιστικό πρόγραμμα:

       Παρασκευή 15 Ιουνίου

9:00 μ.μ. – 10:45 μ.μ.: Γύρος των 32, Όμιλος Αήττητων (11 π.)

      Σάββατο 16 Ιουνίου
11.00 – 12.45: Γύρος των 16, Όμιλος Αήττητων (11 π.)
                       1.00 – 2.30: Γύρος των 32, Όμιλος Ηττημένων (9 π.)
1.00 – 2.30: Προημιτελικοί Ομίλου Αήττητων (11 π.)
                      3.30 – 5.30: Γύρος των 16, Όμιλος Ηττημένων (9 π.)
  3.30– 5.30: Ημιτελικοί Ομίλου Αήττητων (11 π.)
                     5.45 – 7.45: Προημιτελικοί Ομίλου Ηττημένων (9 π.)
                8.00 – 10.00: Ημιτελικοί Ομίλου Ηττημένων (9 π.)

    Κυριακή 17 Ιουνίου
10.30 – 12.00: Τελικός Ομίλου Ηττημένων (9 π.)
10.30 – 12.15: Τελικός Όμιλος Αήττητων (11 π.)
12.30 – 2.00: Νικητής Ομίλου Ηττημένων / Ηττημένος Ομίλου Αήττητων (9 π.)

   13:00: Open τουρνουά απλού αποκλεισμού για τους παρευρισκόμενους
2.45 – 5.15: Τελικός 1 (15 π.)
5.30 – 7.15: Τελικός 2 (αν χρειαστεί, 11 π.)