Ο Χρίστος Γρούτσος Πρωταθλητής Ελλάδος 2018

Posted Posted in Νέα

Ο Χρίστος Γρούτσος αναδείχτηκε Πρωταθλητής Ελλάδος 2018 στην Τελική Φάση του Ατομικού Πρωταθλήματος 2017-18, που διεξήχθη στην Αθήνα στις 15-17 Ιουνίου.

Ο Γρούτσος (Πρωταθλητής Ευρώπης 2009, Πρωταθλητής Ελλάδος Διαδικτύου 2014,  Παίκτης της Χρονιάς 2013, πρωταθλητής Καρδίτσας 2014, τρίτη θέση στο Πανευρωπαϊκό του 2014 με την Εθνική Ομάδα και αρχηγός του Σ.Α.Τ.Ο. Καρδίτσας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα πέρσι και φέτος) κέρδισε διαδοχικά τους Μανωλιό, Αυδή, Προυκάκη και ξανά τον Γιώργο Αυδή στον τελικό, ενώ τρίτος κατετάγη ο Μιχάλης Προυκάκης.

 

Η Τελική Φάση ξεκίνησε το βράδυ της Παρασκευής με τον Γύρο των 32 του Ομίλου των Αήττητων, όπου οι Αυδής, Προυκάκης, Μανωλιός και Αντωνάκης επικράτησαν των αντιπάλων τους.

Οι προκριθέντες σε προχωρημένους γύρους άρχισαν να μπαίνουν το πρωί του Σαββάτου. Ο Χαρακλιάς κέρδισε τον Αντωνάκη, ο Προυκάκης τον Μηλιώνη (με μοναδικές 66 στην τελευταία ζαριά του double match point) ο Αυδής τον Παπαλίτσα και ο Μανωλιός τον Χιωτίνη ίσως στο καλύτερο ματς της τελικής φάσης (Μανωλιός 3,29, Χιωτίνης 3,40).

Στον Γύρο των 32 του Ομίλου των Ηττημένων νίκησαν οι Τσιαμαντάς, Τσολάκος και Μηλιώνης, ενώ πιο αξιοσημείωτος ήταν ο αποκλεισμός του εκλέκτορα της Εθνικής Ομάδας, Κώστα Χιωτίνη, από τον Αλέξανδρο Γυρτάτο.

Στα προημιτελικά των Αήττητων ο Λωρίδας προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά του Χαρακλιά , ισοφαρίστηκε και πήγε στο double match point (DMP), για να κερδίσει τελικά με 11-10. Ο Προυκάκης επικράτησε του Δίκαρου με 11-0 (gammon τεσσάρι στο 3-0) ο Αυδής του Κοκκίνη με 11-1, ενώ ο Γρούτσος, ο οποίος είχε προκριθεί δεύτερος από τον όμιλο της Καρδίτσας, μπήκε στους αγώνες κερδίζοντας τον φετινό Πρωταθλητή Διαδικτύου, Μιχάλη Μανωλιό, στα προημιτελικά  του Ομίλου των Αήττητων σε ένα από τα καλύτερα ματς της διοργάνωσης (Μανωλιός 3,17, Γρούτσος 4,36) με 11-10 στο DMP.

Στον Γύρο των 16 των Ηττημένων αποκλείστηκαν οι Μανωλιός, Δίκαρος, Χαρακλιάς και Τσολάκος, ενώ στα προημιτελικά του ίδιου ομίλου ο Γυρτάτος επικράτησε δύσκολα του Τσιαμαντά και ο Κοκκίνης του Μηλιώνη.

Στον ημιτελικά των Αήττητων ο Γρούτσος επιβλήθηκε του Αυδή με 11-5, ενώ ο Προυκάκης πέρασε τον Λωρίδα με 11-8.

Στα ημιτελικά των Ηττημένων ο Αυδής απέκλεισε τον Γυρτάτο, ενώ ο Κοκκίνης ανέτρεψε το εις βάρος του 1-7/9 για να κερδίσει τον Λωρίδα στο DMP.

Η Κυριακή ξεκίνησε με τους τελικούς των δύο ομίλων. Στον τελικό των Αήττητων, ο Γρούτσος πέρασε το προτελευταίο εμπόδιο του Προυκάκη με 11-6, ενώ σ’ εκείνο των ηττημένων ο Αυδής σταμάτησε με 9-6 την άκρως επιτυχημένη φετινή πορεία του Κυπελλούχου και Παίκτη της Χρονιάς, Κοκκίνη, αφήνοντάς τον τέταρτο.

Στο ματς που έκρινε τη δεύτερη θέση, ο νικητής του ομίλου των Ηττημένων, Αυδής, κέρδισε τον φιναλίστ των Αήττητων, Προυκάκη, με 9-2, άφησε τον Προυκάκη στην τρίτη θέση και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος, όπου τον περίμενε ο Γρούτσος έχοντας πλεονέκτημα μίας ήττας.

Σε ένα αγωνιώδες ματς γεμάτο ανατροπές, ο Γιώργος Αυδής (Πρωταθλητής 2012, 2013, Κυπελλούχος 2012 και Πρωτάθλημα Ευρώπης Διαδικτύου με την Εθνική Ομάδα το 2013) προηγήθηκε μέχρι και με 9-3/15, αλλά ο Γρούτσος ανέτρεψε το φαινομενικά χαμένο DMP και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος 2018 με 15-13 (Αυδής 5,17, Γρούτσος 5,41).

Αναλυμένα ματς από την Τελική Φάση θα ανέβουν σύντομα στο μενού «Αναλύσεις».

Η (άτυπη) τελική κατάταξη του Πρωταθλήματος έχει ως εξής:

1) Γρούτσος 2) Αυδής 3) Προυκάκης 4) Κοκκίνης 5-6) Λωρίδας, Γυρτάτος 7-8) Μηλιώνης, Τσιαμαντάς 9-12) Δίκαρος, Μανωλιός, Χαρακλιάς, Τσολάκος 13-16) Χιωτίνης, Παπαλίτσας, Αντωνάκης, Μέντζιος

Φάση των Ομίλων (19/5): Ζωντανή κάλυψη αποτελεσμάτων

Posted Posted in Νέα

Η ημιτελική Φάση των Ομίλων για το Ατομικό Πρωτάθλημα 2017-18 θα διεξαχθεί στη Λαμία στις 19/5 (Matrix Bowling, 10:30 π.μ.).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Στη Φάση των Ομίλων έχουν προκριθεί, από τις προκριματικές φάσεις, 16 παίκτες (9 από τα προκριματικά της Αθήνας και 7 από τα προκριματικά της Καρδίτσας) και χωρίζονται σε τέσσερις ομίλους των 4 παικτών, για να  διεκδικήσουν τα 4 τελευταία εισιτήρια στην Τελική Φάση, με σύστημα FT διπλού αποκλεισμού (οι παίκτες αποκλείονται στις 2 ήττες). Από κάθε όμιλο προκρίνεται μόνο ο τελικός νικητής. Οι τέσσερις όμιλοί είναι οι εξής:

(Ο Πρωταθλητής Ελλάδος 2016, Πρωταθλητής Διαδικτύου 2017 και Παίκτης της Χρονιάς 2015, Γιάννης Ατματζίδης, αγωνίζεται στον Όμιλο 1.)

Όμιλος 1: Ατματζίδης, Σοφός (Αθήνα) Αυγέρης και Μέντζιος (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον Μανωλιό στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης της Αθήνας (15-17/6).

(Ο Μιχάλης Προυκακης αγωνίζεται στον Όμιλο 2.)

Όμιλος 2: Προυκάκης, Λάζαρης, Λιάπης (Αθήνα) και Καλλούσης (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον Γυρτάτο στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης.

(Ο Τάσος Μανιάτης αγωνίζεται στον Όμιλο 3.)

Όμιλος 3: Φίλος, Αμπράζης (Αθήνα) Μανιάτης και Τσιαμαντάς (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον  Αντωνάκη στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης.

(Ο Πρωταθλητή Ελλάδος 2017, Ανδρέας Καραμπινάς υπερασπίζεται τον τίτλο του στον Όμιλο 4.)

Όμιλος 4: Μακρής, Πολυδώρου (Αθήνα) Καραμπινάς και Τσολάκος (Καρδίτσα).

Ο νικητής αντιμετωπίζει τον Αυδή στον Γύρο των 32 του Main της Τελικής Φάσης.

Παρακολουθήστε ζωντανά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

 

Τελική Φάση (Αθήνα, 15-17/6)

Η Τελική Φάση της Αθήνας (Χολαργός, MindGames, 15-17/6) θα διεξαχθεί με σύστημα Progressive Consolation, όπου ο νικητής του Consolation αντιμετωπίζει τον ηττημένο του Main, και ο νικητής τους συναντά τον νικητή του Main στον (αν χρειαστεί διπλό) τελικό.

Στην Τελική Φάση έχουν προκριθεί απευθείας από τις προκριματικές φάσεις 12 πάικτες, 7 από την Αθήνα (Α1-Α7)  και 5 από την Καρδίτσα (Κ1-Κ5) σε διαφορετικούς γύρους, ανάλογα με τη θέση τους, ως εξής:

Στον Γύρο των 32 του Main: Οι Αυδής(Α5), Γυρτάτος (Α6), Αντωνάκης(Κ5) και Μανωλιός(Α7). Αντίπαλοί τους θα είναι οι νικητές της Φάσης των Ομίλων.

Στον Γύρο των 16 του Main: Οι Χιωτίνης(Α3), Χαρακλιάς(Α4), Μηλιώνης(Κ3) και Παπαλιτσας(Κ4). Αντίπαλοί τους θα είναι οι νικητές του Γύρου των 32.

Στα προημιτελικά του Main: Οι Κοκκίνης(Α1), Λωρίδας(Κ1), Δίκαρος(Α2) και Γρούτσος(Κ2). Αντίπαλοί τους θα είναι οι νικητές του Γύρου των 16.